Sosyal Medya’da İdeal bir Profil – 1

Hemen hemen bütün sosyal medya platformlarında bir profil sayfası bulunur. Bu yazımda biraz bunun üzerinde durup bu profil sayfasında nelerin bulunmasını ve nasıl olması konusunda bilgi veriyor olacağım. Profilin etkileyici olması gerekir ki biri sizin sayfanıza geldiğinde sizin hakkınızda hızlıca bir izlenim kazancaklardır ve bunun olumlu olmasını isteriz.

Bu konuya uyacak Theodore Roosvelt’in (1) bir sözü vardır.

Sahip olduklarını kullanarak, elinden geleni yap.

1- Nötr Bir ekran adı seçin: Buradaki önemli olanlardan biri ekran adınızı akıllıca seçmek. Mümkün olduğu kadar ilerde pişman olmayacağınız ve tamamen nötr (Sürekli aynı meslekte çalışmayacaksanız bir mesleğe atfeden bir isim gibi örn: PazarlamacıMahmutEmmi gibi) olacak bir isim seçmeniz gerekecek.

2- Sadece Beş Saniye uğraşın: İnsanlar hiç bir aman uzun uzun profilleri incelemez. Bir kaç saniye bakar ve hızlıca karar verirler. Bu yüden sizinde gidip profiliniz için saatlerce uğraşmanız gerekmez.

3- Avatarınız Yüzünüzü Yansıtsın: İyi bir avatarın iki amacı vardır. Birincisi sizin kim olduğunuzu doğrulmak, ikinciside sizin hoş, yetkin ve güvenilir olduğunuz fikrini destekler.Mümkün olduğu kadar resimleriniz asimetrik olsun ve ışığa bakan bir resim çekin. Böylelikle yüzünüz karanlıkta kalmayacaktır.

4- Her Yerde Aynı Fotoğrafı Kullanın: Fotoğrafınız sizin tıpkı şirketlerde olduğu gibi logonuzdur. Bir hayal edin şirketler her sosyal medyada farklı logo kullandığını kaos çıkardı anlam karmaşası yaşardınız. Aynısı sizin fotoğraflarınız için geçerli. Çoklu platformlarda tanınmak istiyorsanız her platformda aynı resmi kullanın.

5- Bir Motto Yaratın: Hangi platformda olursanız olun mutlaka mottonuz için bir alan mevcuttur. Oraya sizi yada girişiminizi yansıtacak bir motto kullanın. Tabi bir motto belirledikten sonra mutlaka her yerde aynı mottoyu kullanın.

Yazının devamı…..

 

Ref (1) : Theodore Roosvelt

Ref (2): Kaynak Guy Kawasaki Sosyal Medya Sanatı

Sosyal Medya’da İdeal bir Profil – 1” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s