Girişimcilerin evliliği. Ortaklık!

Girişim ekosisteminde kendini ayakta tutmak isteyen, var olan gücüne güç katmayı hedefleyen veya başkaa bir yolda daha yürümeyi hedefleyen girişimcilerin yapacağı hamlelerden biri de ortaklık kurmak.

Lafta ve düşüncede çok kolay olan bu madalyonun bir de görünmeyen yüzü var. Ortaklık kurmak evlenmekten daha zor bir durum. Uzun dönem hayatını paylaşacağın, aynı amaç uğrunda yürüyeceğin ve bir çok kavramda ortak olarak bulunacağın kişi/kurumun seçimi çok kritik. Peki bu seçimi nasıl yapacağız? İyi ortak nasıl olacağız?

 • Ortaklık öncesinde birlikte çalışma imkanınız varsa mutlaka çalışın
  Bu imkan sizin karşınızdakini tanımanız için en büyük fırsatınız. Nasıl çalışıyor? Çalışma huyları neler? Ne kadar tititz? Ne kadar detaycı? Bunların hepsi sizin için önemli kriterler.
 • Ortak paydada buluşmak çok önemli
  Takdir edilir ki ortak bir amaç uğruna çalışmayan insanlar birlikte bir başarı gösteremezler. Bu yüzden ortaklık yapacağınız kişilerle amaçlarınızın ortak olmasına özen göstermeye çalışın.
 • Birlikte vakit geçirmekten keyif alacağınız insanlar olsun
  Kimse yanında bulunmaktan hoşlanmadığı insanlarla çalışmak istemez. İnsanların karakterlerinin size ne kadar uygun olduğuna mutlaka dikkat edin.
 • Gelişmek isteyen ve gelişmenize destek veren birileri olsun
  Gelişmekten ve büyümekten korkan insanlar ile iş yapmak çok zordur. Mutlaka ileriyi hedefleyen ve gelişmek için çalışan birilerini bulun.Sizin çalışmannıza  destek olan ve gelişmeniz için elinden geleni yapan birileri ile çalışmak sizi de ateşleyecektir.

Ortaklık kurmak çok zor bir müessesedir. Ve bu saydıklarım göz önünde bulundurulması gerekenlerden sadece bir kaçı. Bu konuların üstüne mutlaka daha fazla eğilmelisiniz. Umarım sizi ileri götürecek birileri ile çalışma fırsatı bulursunuz. Bu bir süre için son yazımdı. Görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Gönenç Türkekul

Forbes.com, (2015). Forbes Welcome. Available at: http://www.forbes.com/sites/ellevate/2014/10/23/8-strategies-to-find-the-perfect-business-partner/

Inc.com, (2014). 5 Ways to Find the Right Business Partner. Available at: http://www.inc.com/entrepreneurs-organization/5-ways-to-find-the-right-business-partner.html.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s