Lider Ol

Merhabalar,

Bugün sizlere yönetici ile lider arasındaki farklardan bahsedeceğim. Kimdir bu kişiler, nasıl görünürler ve onlar gibi olabilmek için neler yapmalıyız? Öncelikle yöneticiden başlayalım bakalım.

”Yönetme gücünü elinde bulunduran kişi, yöneten kişi, idareci, menajer:“Yönetici ya bir kral, padişah, sultan veya seçimle gelen parlamentodur” demiş Türk Dil Kurumu. Ne güzel söylemiş. Kısaca yönetici yönetir demiş. İşi bu, yönetmek. İdare etmek. Yönetici olmak için çok çalışmanıza, iyi bir üniversite okumanıza ve yabancı dil bilmenize gerek yok. Bildiğimiz bir örnek vermektense, dedemin sevdiğim bir sözünü yazmak isterim. Yönetici dediğin apartmanda olur der hep. 

Gelelim lidere. Türk Dil Kurumu tek kelime ile açıklamış. ” Önder ”. Evet lider öndere denir. Liderlik edebilmek için yol göstermeniz gerekir. İçerisinde bulunduğunuz toplumu her zaman ileri götürecek şekilde hareket etmeniz gerekir. Toplumun huzura ve özgürlüğe kavuşabilmesi için canınızı ortaya koymanız gerekir. Öyle bir iki defa da değil. Her an yeni şeyler öğrenip, bunları topluma öğretmeniz gerekir. Bir sürü yabancı dil bilmeniz ve kendinizi çok geliştirmiş olmanız gerekir. Mesela ileri derecede Fransızca ve İngilizce bilmeniz gerekir. Doğayı çok sevmeniz gerekir. Ülkenin hayvanlarını, ağaçlarını, taşını, toprağını canınız gibi sevmeniz gerekir. Tabi eğlenmesini de, eğlendirmesini de bilmeniz gerekir. Kısaca lider olmak için hep bir şeyler gerekir. Bu sefer bildiğimiz bir örnek ile yazıya son vermek istiyorum.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK.

Lider olmak adına bir yazı daha okumak isterseniz,

http://www.kigem.com/lider-olmak-isteyenlere-tavsiyeler-.html

Lider nasıl olunur kimi örnek alacağız diye hala soruyorsanız Türk Tarih Kurumu o liderin hayatını şöyle paylaşmış,

http://www.ttk.gov.tr/index.php?Page=Sayfa&No=87

SWAG!!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s